Co to je přípravná třída?
Přípravná třída je určena pro děti s odkladem povinné školní docházky v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Cílem přípravné třídy je pomocí různých aktivit a činností systematicky připravovat děti na zahájení vzdělávání v základní škole.
Co se dělá v přípravné třídě?
Úkolem přípravné třídy je hravou formou připravit Vaše dítě k úspěšnému nástupu do 1. třídy základní školy, usnadnit mu přechod do základního vzdělávání, případně vyrovnat nedostatky, které byly příčinou doporučení odkladu povinné školní docházky.
Kdo se může přihlásit do přípravné třídy?
Do přípravné třídy se může přihlásit jakékoli dítě, které splňuje body výše. Nezáleží na spádové oblasti, i když v případě vyššího zájmu uchazečů dostávají spádové děti přednost. Rovněž dostávají přednost děti s odloženou školní docházkou před dětmi 5letými.
Musí dítě pokračovat ve školní docházce na škole, kde absolvuje přípravnou třídu?
Ne. Pokud dítě navštěvuje jakoukoli přípravnou třídu, musí se účastnit opět zápisu do 1. třídy na škole zvolené rodiči, či na škole spádové.
Jak vypadá náš den v přípravce?
I my máme rozvrh hodin.
Ráno si řekneme, co je za den v týdnu a jaké máme datum. Který měsíc právě probíhá a do jakého ročního období patří. Škrtáme kalendář, abychom se naučili orientaci v čase.
Rozcvičíme si ručičky grafomotorickými cviky.
Český jazyk
Každý týden se seznámíme s jedním písmenkem abecedy. Naučíme se o něm krátkou básničku.
Hledáme slova začínající daným písmenem a učíme se vytleskávat slabiky. Denním opakováním určujeme první písmeno ve slově, později poslední a naposledy písmena uprostřed.
Učíme se vyprávět základní pohádky a skládat jejich děj podle obrázku. Pohádky dramatizujeme.
Naše pusinky a jazýčky posilujeme průběžnou logopedickou intervencí.
Matematika
Postupně si upevňujeme číslice 1-10. Nejen že se je učíme správně psát, ale trénujeme i správné přiřazování číslic k danému počtu prvků. Dopočítáváme a počítáme obrázky, řešíme rébusy.
Hrajeme si se základními geometrickými tvary (kruh, čtverec, obdélník a trojúhelník).
Pomocí hravých, zajímavých a rozmanitých úkolů na pracovních listech posilujeme naši pozornost. Učíme se orientaci v prostoru (vpravo, vlevo, nahoře, dole, uprostřed atd.). Trénujeme soustředění.
K odlehčení máme i několik didaktických her. Skládáme obrázky z různých geometrických tvarů podle předlohy, učíme se domino, stavíme věže z kostek, Kimovu hru a mnoho dalších.
Prvouka
Každý týden se věnujeme jednomu tématu. Vždy se vztahují k právě probíhajícímu ročnímu období, nebo měsíci či svátku (škola, podzim, ovoce a zelenina, mláďata, les, Vánoce atd.). Učíme se pomocí obrázků, interaktivní tabuli a vyprávění.
Pracovní činnosti a výtvarná výchova
Každý den stříháme a lepíme. Což vede k tomu, že úplně každý předškoláček odchází do první třídy s touto osvojenou dovedností.
Děti během roku seznámíme s nejrůznějšími materiály a prací s nimi.
Ve výtvarné výchově poznáme, jak se chová temperová barva a akvarel. Jak se kreslí tuší a uhlem. Jak malovat s pastely a voskovkami.
Tělesná výchova
Děti v průběhu roku poznají veškeré nářadí a náčiní.
Učíme se správně házet a chytat míč. Skákat a běhat. Naučíme se i mnoho pohybových her.
Hudební výchova
Ovládáme doprovodné nástroje jako je piano a kytara. Učíme se písničky a zároveň i tancujeme.
Hodnocení
Vždy upřednostňujeme kladné, pozitivní hodnocení.
Děti získávají za každý den jejich práce razítko do žákovské knížky. Tím je ohodnoceno jejich celodenní snažení. Znamená to, že i když se jim „zrovna něco nepovede“, nebo prostě nemohou pracovat, mají možnost stále odměnu získat.
Rozhodně nerozdáváme škaredé, zamračené smajlíky, natož „mračivky“!
Každá, jednotlivá práce je ohodnocena palečky (směrem nahoru). My tomu již dnes, pod tíhou atraktivity, říkáme „lajky“. Můžeme dostat 1-3 lajky. 1 lajk je správná práce a to i s dopomocí (což individuálně zapisujeme - z jakého důvodu) 3 lajky je TOP nadstandard, něco navíc.
Pokud se ptáte, co se stane, když dítě prostě nemá svůj den?
Vždy přihlížíme v hodnocení k daným okolnostem. Pokud vidíme, že se nám žáček snaží a pracuje podle svých možností, najdeme důvod, proč dostat razítko. Naopak nechceme, aby děti cítily, že je to standard. Tudíž, pokud záměrně nepracují, razítko jim bude v žákovské knížce chybět. (stává se výjimečně)
Na závěr roku probíhá „pasování na školáka“, což je krásné zakončení roku i s rodiči.
Ve všech předmětech se přizpůsobujeme individuálním dovednostem dětí. Zároveň měníme druh činností podle aktuální potřeby dětí.
Šikovní u nás nezahálejí a vždy mají ruku, která je povede výš. Naopak ti, kteří se školy například obávají a mají ostych, u nás získají pevnou půdu pod nohama. Děti, které si potřebují osvojit, nebo jen upevnit, základní dovednosti předškoláka odcházejí s jasným posunem a krokem kupředu.
V průběhu roku navštěvujeme divadla, knihovny, preventivní programy. Chodíme do přírody a na hřiště. Učíme se bruslit a mnoho dalšího.
Aktivně se účastníme akcí školy jako je Vánoční koncert, nebo vystoupení Pro radost. (školní akademie)
PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA – NULTÝ ROČNÍK
- Přípravná třída je mezistupeň mezi předškolním a základním vzděláváním. Přípravné třídy základní školy se zřizují pro děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj, přednostně děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky.
- Děti jsou do přípravné třídy přijímány na základě písemné žádosti zákonného zástupce dítěte a doložením doporučení školského poradenského zařízení.
- Vzdělávací program je upraven takovým způsobem, aby umožnil snadnější začlenění do vyučovacího procesu v 1. třídě.
- Nízký počet žáků (10-15 dětí).
- Cílem je vybavit děti odpovídajícími dovednostmi a návyky, rozvíjeny budou řečové dovednosti, sociální a komunikační dovednosti, hrubá a jemná motorika, návyky sebeobsluhy a hygieny, časová a prostorová orientace, hudební a výtvarný projev.
Co byste měli vědět k přípravné třídě?
- Přípravná třída je bezplatná.
- Do přípravné třídy se mohou přihlásit i děti, které byly u zápisu v jiné škole.
- Hlavním cílem je připravit děti na první ročník základní školy.
- Docházka do přípravné třídy se nezapočítává se do povinné školní docházky.
- Děti se neklasifikují.
- Při veškerých činnostech je přihlíženo k jeho věku a schopnostem.
- Výuka trvá pravidelně od 8.00 – 11.40 hodin (včetně dopolední vycházky).
- Děti mají možnost navštěvovat v odpoledních hodinách školní družinu za poplatek.
- Oběd je zajištěn ve školní jídelně, hradí rodiče stejně jako v mateřské škole.
- Dítě po přípravné třídě může pokračovat ve vzdělávání na naší škole, adaptace na školní prostředí je tedy již bez potíží. Rodiče se však můžou rozhodnout a dítě zapsat k povinné školní docházce na jakoukoliv základní školu.
Při jakýchkoliv dotazech kontaktujte třídní učitelku Kateřinu Przeczkovou. Mail: przeczkova@zspalmovka.cz